Pretraga

Arhiva članaka

петак, 26. јул 2024.

Војин Симеуновић, филозоф

Војин (Стојан) Симеуновић (Горња Слатина, 8. мај 1936 - 2019) је српски професор филозофије. Предавао је Историју савремене филозофије и Основе марксизма на Филозофском факултету у Сарајеву пре избијања рата 1992. Каријеру је завршио на Филозофском факултету у Новом Саду где је предавао онтологију и филозофску методологију.

Биографија

Војин Симеуновић рођен је у насељу Горња Слатина (Гајеви) код Брчког. (Шамца о.а.). Завршио је студиј филозофије и српскохрватског језика на Филозофском факултету у Сарајеву 1963. године. Докторску дисертацију под насловом: „Повијест и свијест – Прилог марксистичкој критици метафизике”, одбранио је 1974. године.

После тога је радио на Факултету политичких наука у Сарајеву. Године 1974. изабран је за доцента на Одељењу за филозофију и социологију Филозофског факултета у Сарајеву. Године 1978. унапређен је у звање ванредног професора а 1983. у редовног професора за предмете Историја савремене филозофије и Основе марксизма. Филозофски факултет у Сарајеву напустио је 1992. године и преселио у Београд где се бавио професорским радом на Педагошкој академији.

Главно подручје Симеуновићевог теоријског интересовања је марксистичка филозофија и њен однос према филозофској традицији уопште. Објавио је више студија у часописима: „Преглед”, „Дијалог”, „Praxis”, „Гледиша” и „Одјек”.

Одабрана дела

Филозофске студије „Филозофија и збиља”, Сарајево, (1979).
„Између свијести и чина”, Сарајево, (1982).
„Филозофска критика”, Сарајево, (1983).

Извор: Војин Симеуновић — Википедија (wikipedia.org)

четвртак, 11. јул 2024.

Школа у Горњој Слатини

На петнаестак километара од Шамца у руху мирног посавског села, налази се основна школа у Горњој Слатини, окружена добрим људима и честитим домаћинима. Немогуће је проћи кроз село а да не запазите школу, која пружа основу за будући развој младих генерација и која служи за добробит свих његових становника.

Према наводима Јована Недића, српска основна школа у Горњој Слатини отворена је у првој половини XИX вијека, али је убрзо угашена. Прва школа основана је на иницијативу Српског православног Црквеног Одбора у Горњој Слатини 11. априла 1908. године. Чланови тадашњег Одбора дали су и први прилог у износу од 535 круна те је следеће године, уз помоћ мјештана, саграђена школска зграда када је и школа званично почела са радом. Школска зграда саграђена је уз мјесну цркву, а 1911. године изграђена је већа школска зграда са станом за учитеља. Први учитељ био је Ђорђо Стоисављевић из Карловца.

Прва основна школа из 1908. године

Током 1914. године школа је затворена од стране аустрогарске власти, а поново је отворена 1916. године када је одлуком надлежних власти претворена у комуналну државну школу. При школи су 1921. године основани Народна књижница и читаоница као и подмладак Црвеног крста. Тридесетих година и током Другог свјетског рата дјеца из села Божануша, Гајеви, Грбача, Пањик и Средња Слатина похађала су наставу у двије школске зграде у Горњој Слатини.

Од школске 1955/1956. године до 1966/1967. године егзистира као шесторазредна, а те исте године прераста у пуну Основну школу са свих осам разреда. Од 1966. школа је радила у новосаграђеном објекту и све до 1997. године носила је назив ОШ „ Перо Босић“. Школа је добила име по народном хероју Пери Босићу, као знак сјећања и поштовања према његовом доприносу током Другог светског рата.

Новосаграђени објекат ОШ „ Горња Слатина“

За изградњу школе мјештани су завели мјесни самодопринос у висини од 4%, те су за пет година обезбиједили око 15 милиона старих динара.

Међутим, вриједност зграде са опремом, наставним средствима и два стана за потребе школе износила је близу 50 милиона старих динара, па је разлика средстава била измирена у идућој години буџета. Школа у Горњој Слатини је централна за села Доњу и Горњу Слатину, Корницу и Гајеве тада је бројала око 600 ученика.

Године 1997. године школа мијења назив у ЈУ ОШ “Горња Слатина“.

Реформом основног образовања, школске 2003/2004. године, прелази на деветогодишње основно образовање како и данас егзистира.

Многе генерације вежу лијепе успомене за Основну школу Горња Слатина. Ова школа није само мјесто учења, већ и простор гдје су се стварала пријатељства, развијале вјештине и градиле темељне вриједности. Свака клупа, сваки ходник и свака учионица причају приче о ученицима који су кроз њих прошли, о њиховим сновима, радостима и пријатељствима. Кроз ходнике школе и даље одјекује смијех неких нових генерација, а у учионицама се и даље дијеле незаборавне лекције и тренуци радости.

Свака генерација носи са собом посебне приче и успомене које чине Основну школу “Горња Слатина” посебним мјестом.

Извор: Škola u Gornjoj Slatini kod Šamca - info-samac.com
уторак, 9. јул 2024.

Stokić novi trener Borca

Joco Stokić je novi šef stručnog štaba Borca iz Šamca. Ovo je odluka Uprave šamačkog drugoligaša, nakon razgovora sa mladim fudbalskim stručnjakom, koji se juče sporazumno raskinuo saradnju sa Alfa Modričom.


Šamčani su počeli pripreme u nedjelju, kada ih je iznenada napustio dosadašnji trener Milorad Ilišković i preuzeo Zvijezdu iz Gradačca, pa je Uprava kluba morala brzo reagovati.

Ciljevi Borca su gornji dio drugoligaške tabele, a dolasci potvrđuju takve ambicije. Za sada su stigli: napadač Milan Simeunović iz Hrvatske i odbrambeni igrač Rado Radić iz banjalučkog Naprijeda.

Novi trener Stokić sutra će obaviti prvi trening sa fudbalerima novog kluba.

Izvor: pravdabl.com
понедељак, 8. јул 2024.

Joco Stokić nije više trener Alfe

Modriča Alfa je sinoć na svojoj Facebook stranici objavila da je došlo do raskida saradnje sa trenerom Jocom Stokićem. 
U objavi su naveli: "Joco Stokić više nije trener Alfa Modriče. Nakon razgovora s upravom kluba, postignut je dogovor o sporazumnom raskidu saradnje. Želimo da se zahvalimo Joci na svemu i poželimo mu sreću u daljoj trenerskoj karijeri. Naša vrata su mu uvijek otvorena."


Nakon ispadanja iz Prve lige RS prošle sezone, fudbaleri Alfa Modriče će se naredne sezone takmičiti u Drugoj ligi RS, grupa "zapad".
Mnogi igrači su već napustili klub, što ukazuje na mogućnost značajnog podmlađivanja tima, nekadašnjeg prvaka BiH. Prema dostupnim informacijama, Dejan Savić, koji je do sada bio na čelu mlađih selekcija Alfe, ima najveće šanse da preuzme ulogu glavnog trenera.
петак, 5. јул 2024.

Друголигашке жеље постале стварност

ФК БУДУЋНОСТ ИЗ ГОРЊЕ СЛАТИНЕ

Друголигашке жеље постале стварност

Фудбалски клуб Будућност из Горње Слатине, основан 1951. године, успео је у минулој сезони да оствари свој највећи успех - пласман у Другу лигу Републике Српске. Овај спортски колектив дужи низ година такмичио се у Општинској лиги Шамац и Међуопштинској лиги подручје Брчко.

У сезони 1997/98 предвођен искусним фудбалским стручњаком и педагогом Веселином Ивковићем, као и најстаријим фудбалером - легендом слатинског фудбала Слободаном Лукићем Пиксијем, такмичио се у Регионалној лиги, група "Б". ФК Будућност је тада освојила 59 бодова, забележивши свега три пораза.

Састав Будућности који је изборио пласман у Другу лигу РС.
СТОЈЕ СЛЕВА: тренер Ивковић, Бајкановић, Зорић, Роквић, Гајић, Мокрић, Босић, Благојевић, Мићић, М. Милићевић. ЧУЧЕ: Стајић, Васиљевић, Илишковић, Ђ. Милићевић, Д. Милићевић, С. Лукић, М. Лукић.

Друголигаш из Слатине, на чијем челу се налази Чедомир Милићевић, приватни бизнисмен, ове године предузео је радове на реконструкцији стадиона. Уложено је 12 хиљада немачких марака тако да сада, после стадиона ФК Борца из Шамца, фудбалери из Горње Слатине имају најбољи и најлепши стадион на општини Шамац.

Ж.С.

Објављено у листу "Свитања" Дообој, јуни 1998

Tolisa, rijeka koje više nema

Tolisa, rijeka koja je nekada proticala kroz srce Bosanske Posavine, danas živi samo u sjećanjima i pričama starijih generacija. Ova rijeka je bila simbol života, prirode i zajedništva, pružajući mnogim generacijama izvor vode, hrane i mjesto za okupljanje. Iako fizički više ne postoji, Tolisa ostavlja dubok trag u kolektivnom pamćenju stanovnika tog kraja.


Geografski i istorijski kontekst

Tolisa je proticala kroz sjeveroistočni dio Bosne i Hercegovine, u blizini opština Gradačac, Šamac i Orašje. Ova rijeka, iako nevelika, imala je ogroman značaj za lokalno stanovništvo. Tokom decenija, Tolisa je igrala ključnu ulogu u razvoju poljoprivrede, ribolova i lokalne ekonomije. Njene vode su navodnjavale plodna polja, a njene obale su bile omiljena mjesta za piknike i druženja.

Prirodna ljepota i biodiverzitet

Rijeka Tolisa bila je poznata po svojoj prirodnoj ljepoti. Kristalno čista voda, bogata flora i fauna činili su ovu rijeku pravim draguljem prirode. Ribe, ptice i druge životinje nalazile su utočište u njenim vodama i obalama. Mnoge vrste biljaka koje su rasle uz Tolisu imale su medicinska svojstva i koristile su se u tradicionalnoj medicini.

Kultura i tradicija

Tolisa nije bila samo prirodni resurs; bila je srce zajednice. Mnoge lokalne priče, legende i pjesme bile su vezane za ovu rijeku. Proslave i festivali često su se održavali na njenim obalama, gdje su se ljudi okupljali da proslave život i prirodu. Riječne obale bile su svjedoci mnogih ljubavi, prijateljstava i važnih životnih događaja.

Ekološke promjene i nestanak

Nažalost, tokom posljednjih decenija, Tolisa je doživjela drastične promjene koje su dovele do njenog nestanka. Urbanizacija, izgradnja infrastrukture i klimatske promjene značajno su uticale na smanjenje njenog toka. Isušivanje tla, zagađenje i promjene u ekosistemu doprinijele su postupnom nestanku rijeke. Danas, Tolisa više ne teče, a njeno korito je gotovo u potpunosti suho.

Nostalgija i sjećanja

Za mnoge stanovnike Bosanske Posavine, Tolisa ostaje važan dio njihove prošlosti. Priče o rijeci prenose se s koljena na koljeno, a stariji često pričaju o danima kada je Tolisa bila centar njihovog života. Mnogi se sa nostalgijom sjećaju ribolova, plivanja i druženja na njenim obalama. Iako rijeke više nema, sjećanja na nju ostaju živa.

Zaključak

Rijeka Tolisa, iako fizički nestala, ostaje simbol prirodne ljepote, zajedništva i života u Bosanskoj Posavini. Njeno sjećanje živi kroz priče, pjesme i uspomene onih koji su imali sreću da je dožive. Tolisa je podsjetnik na važnost očuvanja prirode i kulturne baštine, te na neprocjenjivu vrijednost rijeka i vodenih tokova u životima ljudi.

Autor: Petar Miljić
четвртак, 4. јул 2024.

У Горњој Слатини обиљежен Дан борца

У Горњој Слатини код Шамца су, поводом 4. јула - Дана борца, положени вијенци на спомен-костурницу за 24 борца погинула у Народно-ослободилачком рату, код споменика погинулима у Одбрамбено-отаџбинском рату и бисте народног хероја Пере Босића. Вијенце су положили представници општинске Борачке организације, мјесне Борачке организације Горња Слатина и Општине Шамац.


Предсједник општинске Борачке организације Радован Зорановић рекао да сваке године обиљежавају значајне датуме и настоје да сачувају сјећање на ослободилачке ратове, истичући да је српски народ дао велики допринос ослобађању од фашизма у Другом свјетском рату.

Потпредсједник Скупштине општине Шамац Јадранка Ђукић рекла је да је Дан борца празник устанка народа Југославије дан када је у Београду 1941. године Комунистичка партија Југославије донијела одлуку о подизању оружаног устанка.


"Некада државни празник, а данас се незванично прославља у организацији Савеза удружења бораца и Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова. Одавањем поште погинулим борцима чувамо их од заборава, јер они су дали животе за слободу коју ми данас уживамо", поручила је Ђукићева.


Саво Босић рекао је да га радује што сваке године на овај датум долази и поклања се свом ујаку Пери Босићу и свима другима који су погинули у ратовима.
"Долазимо да евоцирамо успомене на борце и на дио наше славне историје коју су појединци често игнорисали, те да се одужимо нашим херојима", нагласио је Босић.

Светлана Павловић, дипл. журналиста
уторак, 2. јул 2024.

И Гајевљани хоће водовод

Синоћ је у Гајевима, уз присуство бројних мјештана, одржан збор грађана на којем се, кроз конструктиван дијалог, постигао договор.


Са заједничким учешћем Општине Шамац и становника Гајева, ускоро ће почети изградња водоводне мреже у овој мjесној заједници.

Са завршетком овог пројекта, Гајеви ће постати шеста мјесна заједница у којој је у протекле три године изграђена водоводна мрежа.


Приликом овог скупа, начелник општине Шамац, Ђорђе Милићевић, изразио је захвалност мјештанима Гајева на бројном одзиву састанку.

Извор: https://www.facebook.com/djordje.milicevic.nacelnik

Kalendar

Budućnost demonstrirala snagu protiv Bratstva

Dana, 21. aprila 2024. godine, Budućnost je ugostila svoje rivale iz Dubice, ekipu Bratstva, u okviru 10. kola PFL Modriča-Š...

Popularni postovi